انجام پایان نامه ارشد مدیریت

معنای کلمه پروپوزال :

پروپوزال یک کلمه انگلیسی هست که به صورت زیر نوشته میشه :

Proposal

که این کلمه به مفهوم پیشنهاد و یا طرح توصیه ی و یا اظهار هست .

پروپوزال چیست :

همون طور که گفتم پروپوزال یک طرح پیشنهاد ی هست که باید درمورد اون طرح پیشنهاد ی یکسری اطلاعات و یکسری مشاهدات که قرارهروش انجام بدین رو بنویسید مجموعه این اطلاعات رو بهش میگن پروپوزال یا طرح توصیه ی .

پروپوزال باید چند صفحه باشه :

وقتی شما طرحی رو پیشنهاد میدین در واقع این طرح رو پیشنهاد میدین کهآموزش تحقیق بکنید و به نتیجه برسید ، برای این کار لازم هست که شما درمورد اون طرح یکسری اطلاعات جمع آوری بکنید این اطلاعات حاوی ارزش اون طرح و تحقیقاتی که روی اون طرح در قدیم انجام شده نتایجی که شما فکر میکنید از اون طرح خواهید گرفت که این اطلاعات شما می بایست نسبتا بین 8 تا 10 صفحه باشه . در این پست در مورد سری های پروپوزال و اطلاعات درون پروپوزال به صورت جزئی تر شرح میدم .

گاهی از دوست ها ممکنه اطلاعاتشون 5 صفحه باشه بعضی ها ممکنه اطلاعاتشون درباره اون طرح توصیه ی 20 صفحه باشه دقت بکنید دوست ها ، سعی بکنید که پروپوزالتون حداقل 5 صفحه حداکثر 15 صفحه باشه که ی فردی میخواد بخونه حوصلش سر نره سر و تهش رو بف تمام چیه . و یک پروپوزال استاندارد اکثرا ٌ بین 8 تا 10 صفحه هست .

برخی وقتها پیش میاد که یکی پروپوزالش رو برام میفرسته میگه آقا میلاد این رو یه نبرخی بندازید ببینید چگونه ه و مشکلی داره یا نداره ، یکبار بنده خدایی یک پروپوزال برام فرستاده بود که نسبتا 86 صفحه بود ، فکر کرده بود هر چی بیشتر باشه بهتر هست .

ولی اگه یک پروپوزال اینطوری باشه فردی که بخواد بخونه و بف تمام این قدر زیاده اصلا بازش نمیکنه چه برسه به این که ارزیابیش کنه . پس هیچ فکر نکنید اگه بیشتر بنویسید خوب هست همـواره مفید و خلاصه .

چه افرادی بایستی پروپوزال بنویسند :

همون طور که میدونید همتون سساختار تحصیلی برای رشته های فوق لیسانس و دکترا در دانش کده های خارجی به 3 صورت هست :

ساختار تنها کلاس درس : که مثل ایران سر کلاس میرید در آخر یک انتها نامـه میدین.

ساختار کلاس درس تحقیقاتی : که نیمی از تحصیل رو سر کلاس میرید نیمی از تحصیل رو روی پروژه ای که به عنوان انتها نامـه هست کار میکنید

ساختار تنها تحقیقاتی : که شما کلاس ندارید و به یاری یک استاد راهنما تنها روی یک طرح تحقیق میکنید به نتیجه میرسید که این طرح رو باید خودتون بدین ، در واقع این همون طرح پیشنهاد ی یا پروپوزال هست .

خوب الان فهمیدیم که پروپوزال فقط برای افرادی هست که ساختار تحصیلیشون به صورت تحقیقاتی یا By Research هست .

نکته اول : دانشجویانی که جهت مقطع لیسانس میخواهند ثبت نام کنند نیازی به پروپوزال ندارند

نکته دوم : دانشجویانی که جهت مقطع فوق لیسانس میخواهند مجموعه کنند ساختار تحصیلیشون به صورت تنها تحقیقاتی ( By Research ) هست بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

نکته سوم : کلیه دانشجویانی که برای مقطع دکترا میخواهند ثبت نام کنند در هر رشته هر شاخه ای بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

بهتر الان فهمیدیم که پروپوزال فقط جهت دانشجویانی هست که میخوان دکترا بخونند دانشجویانی که میخوان فوق لیسانس به صورت فقط تحقیقاتی بخونند .

فردا ایمیل نزنی آقا میلاد من ساختار رشتم برای فوق لیسانس کلاس درس تحقیقه پروپوزال میخوام یا نه ؟ اما اگه مطالب وب سایت رو به دقت بخونید بعد پست الکترونیکی بزنید مطمئنا پست الکترونیکی فضائی ارسال نخواهید کرد !!!!!!

چه زمانی می بایست پروپوزال را به دانشگاه ارائه بدهیم :

در لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دوره دکترا فوق لیسانس تحقیقاتی ، پروپوزال هم من نوشته ام ، به مفهوم زمانی که میخواهید مدارک رو ارسال بکنید جهت ثبت نام بایستی پروپوزال نیز حتمـا در مدارکتون باشه ، چون 50% بررسی شما جهت پذیرش نسبتا وابسته به پروپوزالتون هست . چون خیلی از دوست ها پرسش میپرسند که نمیشه ما الان مدارک رو بدیم و پذیرش بگیریم موقع شروع کلاسها پروپوزال رو بنویسیم ؟

نه اینطوری نمیشه دوست ها خوب م جهت كار به پذیرش قبل از هر چیزی باید به فکر پروپوزال باشید .

پروپوزال چه تاثیری در گرفتن پذیرش در دانشگاه دارد :

ی شما برای دکترا و یا فوق لیسانس بصورت تحقیقاتی یا ریسرچ میخواهید ثبت نام بکنید یکی از موارد زیاد مهمی که در پذیرش شما تاثیر داره همین پروپوزال هست .

وقتی شما مدارکتون رو ارسال میکنید پروپوزالتون رو نیز ارسال میکنید به همراه مدارک در طول مدت نقد مدارکتون در دانشکده ، یک کمیته ارزیابی جهت ارزیابی پروپوزال شما تشکیل میشه .

جهت مثال شما در دانشگده برق و الکترونیک ، برای رشته مخابرات ، میخواهید ثبت نام بکنید یک پروپوزال درباره شاخه ای از مخابرات مینویسید .

زمان ی مدارک به دانشکده ارسال میشه ، یک روز کمیته تشکیل میشه پروفسورهایی که در اون دانشکده می باشند درباره پروپوزالی که شما داده اید نظر میدهند هر کدام که اون طرح تحقیقاتی شما به سوادش تحصیلاتش بخوره و در زمینه طرح شما اطلاعات کافی داشته باشه به عنوان استاد روش شما انتخاب میشه پروپوزالتون رو امضا میکنه شما رو قبول میکنه .

ی هم شما به دانشکده می آیید به اون استاد معرفی میشید اگر جهت فوق لیسانس بیائین ، به مدت 2 سال روی پروپوزالتون کار میکنید به کمک استاد اگه برای دکترا باشید به مدت 3 سال بعد از 3 سال که تحقیقاتتون تموم شد به نتیجه رسیدین طرح رو ثبت میکنید و میرید جهت کارهای فارغ التحصیلی .

برخی اوقات هم ، قبل از اینکه کارهای ثبت نام شما رو شروع کنیم من پروپوزالتون رو میبرم پیش چند استاد وقتی دیدم که نظرشون مثبت هست در مورد طرح شما من اقدام میکنم برای انجام کارهاتون جهت ثبتنام اخذ پذیرش که خودش داستانی جدا زیاد داره.

چه موضوعی جهت پروپوزالتون انتخاب بکنید :

یکی از مهمترین موارد در نوشتن پروپوزال همین هست ، و اکثرا ٌ 90% دانشجویان موقع نوشتن پروپوزال روی مساله پروپوزال گیر میکنند .

نپرهزینه نباشید ، میلاد اینجا هست در خدمتتون براتون شرح میدم که در این مورد چیکار بکنید .

ببینید دوست ها بهتر م ی شما پروپوزال مینویسید و برای دانش کده ارسال میکنید ، استاد راهنما و یا همون پروفسوری که قراره اون رو ببینه و اگه بهتر بود به اطلاعاتش نزدیک بود به عنوان استاد راهنمای شما گزینش بشه ، اولین مورد ای که نگاه میکنه در واقع مساله پروپوزال شما هست ، اگه ببینه موضوعش جذاب نیست و نمیتونه استاد روش شما باشه اصلا پروپوزال شما رو نگاه نمیکنه خیلی آسان میگه این مساله به بک گراند من نمیخوره .

پس مساله پروپوزال رو توی هوا و یا موقع میل کردن صبحانه که هنوز خواب در حال نوازش چشـم انتان هست گزینش نکنید .

چطور ی موضوعی انتخاب کنیم که یکی از اساتیدی که در اون دانشکده هستند ، دلشون به رحم بیاد از پروپوزالتون و موضوعش خوششون بیاد ؟

ببینید دوست ها ، من یک مثال براتون میزنم که زیاد خوب روشن بشید امیدوارم که بتونم واضح براتون بنویسم .

برای مثال اکبر لیسانس مهندسی رایانه در یکی از دانش کده های ایران گرفته و میخواد یکی از گرایشهای رشته رایانه در مقطع فوق لیسانس رو در دانشگاه UPM بخونه .

بعد به میلاد ایمیل میزنه و مشاوره میکنه و میبینه که برای مثال ، در دانش کده UPM در این ترم تنها گرایش برای مثال امنیت شبکه موجود هست ساختارش به صورت تحقیقاتی ( BY Research ) هست . اینجا هست که اکبر باید جهت ثبت نام یک پروپوزال تولید و ساخت کنه چون ساختار رشتش به صورت تحقیقاتی هست به به چه شود .

اکثرا در هر دانشکده ای در هر دانشکده ی خود اساتید دانشکده ، یکسری از موضوعات رو اعلام میکنند و میگن که ما رفیق داریم دانشجویان این رشته روی این مساله تحقیق کنند ، اینجا شما میتونید بفهمید که پروپوزالتون رو روی چه موضوعی کار بکنید .

این مورد را در دانش کده های مالزی یا دانشگاه های کشورهای دیگر با یکی از عنوانهای زیر میشناسند :

ریسرچ فوکوس ( Research Focus )

ریسرچ ایریا ( Research Area )


هر دانشکده در دانشکده میگه که ریسرچ فوکوس یا ریسرچ ایریاش در چه زمینه ای هست که اینگونه و از این طریق شما چنانچه موضوع پروپوزالتون رو انتخاب بکنید مطمئنا پذیرش میشید .

گاهی وقتها شما یک موضوعی خودتون مد نظرتون هست رفیق دارید در اون مورد کار بکنید ، مساله پروپوزالتون هم اون باشه جهت این کار میتونید با اساتیدی که در اون دانشکده هستند حرف بکنید و بپرسید که آیا این مورد بهتر ه یا نه اگه گفتند بهتر ه درباره ش پروپوزال بنویسید .

و بعضی اوقات باید برید پروفایل تک تک اساتید رو ببینید ، و بفهمید که در چه زمینه هایی کار کرده اند و در چه زمینه هایی بیشتر اطلاعات دارند و شما هم مورد پروپوزالتون رو در همون مورد بنویسید .

گاهی اوقات که دیگه واقعا هیچ یک از راههای بالا موجود نیست بهتره که موضوعی که عمومی باشه را گزینش بکنید که تمام اساتید اکثرا ٌ بتونند قبولش کنند یکیشون شما رو قبول کنه و بعد که وارد دانش کده شدید میتونید با کمک استاد موضوعش رو عوض بکنید .

پروپوزال باید به چه زبانی باشه :

پروپوزال بایستی به زبان انگلیسی باشه ، اما شما برای اینکه آسان باشید میتونید اول به زبان فارسی بنویسید بعد اگر خودتون زبانتون خوب ه ترجمه بکنید و در انتها هم ببرید پیش یک استاد زبان که کارش درست باشه جهت رفع اشکال و عبارت بندیهاش رو درست بکنید .

یک کار زیاد آسان تر میتونید انجام بدین بعد از اینکه کار نوشتن تمام شد ، بدین به یک دارالترجمه تا براتون ترجمه کنه ، بعد از گرفتن هم بار بخونیدش که غلط تایپی نداشته باشه .

فونت پروپوزال سایزش باید چی باشه :

پروپوزال رو بایستی به زبان انگلیسی روی برگه A4 تایپ بکنید فونتش می بایست Times and New Romans باشه سایزش باید 12 انتخاب بشه ، اگه با ورد کار کرده باشید دیگه اینها رو به خوب ی میدونید نیازی به توضیح نیست .

بهتر دوست ان شفیق من تا اینجا هر چی گفتم جهت این بود که تازه شما بفهمید پروپوزال چی هست جهت چه جایی نیازه ، و هم اکنون میخوام بهتون بگم که چگونه ی پروپوزال بنویسید اینکه پروپوزال چه سری هایی داره .

هر فردی نسبت به چیزی که پروپوزال باید به مخاطبش اثبات کنه خودش مطالب درون پروپوزال رو دسته بندی میکنه بنا با سلیقه خودش یک پروپوزال مینویسه و مطالب رو هم توی هوا دسته بندی میکنه میذاره کنار هم این کار غلط نیست درست نیست .

در تمام جای جهان پروپوزال یک شکل بندی کلی و استاندارد داره ، که شما طبق اون می بایست اطلاعات مطالبتون رو دسته بندی بکنید پروپوزالتون رو درست بکنید ، اگه این موارد رعایت نشه ممکنه که استاد خوشش نیاد شما رو قبول نکنه حتی می بایست این مطالب رو به ترتیبی که در زیر بهتون میگم بنویسید .

سری های پروپوزال استاندارد :

موضوع پروپوزال یا مساله پروژه یا در واقع مساله تحقیق ( Project Title ) :


دوست ها باوفای من دقت بکنید که مساله پروپوزالتون زیاد با اهمیت زیاد هست همون طور که در بالا گفتم ، سعی بکنید که مبهم نباشه نسبتا در 12 کلمه بتونید سرو تهش رو به بیارید یک مساله زیبا دربیارید که خواننده به محض اینکه به موضوع نگاه کرد کل پروپوزال رو بف تمام که چیه .

فهرست مطالب ( Table Of Contents ) :

در این پارت می بایست شما فهرست مطالب و صفحه بندی ها رو معین بکنید که اگه فردی خواست بخونه زیاد آسان بتونه مطالب و صفحه مورد نظر رو پیدا کنه ، این قسمت رو توی صفحه مجزا بنویسید در این صفحه تنها فهرست مطالب باشه .

خلاصه ای از کل پروپوزالتون ( Abstract ) :

بعد از فهرست مطالب نسبتا توی 2 الی 3 تا پاراگراف ، یک خلاصه از کل پروپوزالتون بنویسید ، چون فردی که میخواد یک نظر کلی روی پروپوزال بده میاد این پارت خلاصه را نگاه میکنه . در سری خلاصه شما می بایست درمورد مورد پروپوزال و اینکه چه کاری چه تحقیقی میخواهیدروش انجام بدین چه ویژگی ها یی داره رو بنویسید . ماشاءلله دیگه خلاصه برداری بلدین از کل پروپوزال 2 الی 3 تا پاراگراف بنویسید طرف تا میبینه بدونه چی به چیه .

مقدمه ( Introduction ) :

مقدمه پروپوزال رو می بایست صرفا در مورد مساله پروپوزال و همین طور علت انتخاب و ارزش موضوع پروپوزال رو ذکر بکنید در کل این بخش حاوی ویژگی ها ی پروپوزال شما هست ، بسیار زیاد خیلی به مغزتون فشار نیارید که بخواهید توی این قسمت 40 تا صفحه بنویسید در بخش مقدمه یک صفحه شرح بدین کفایت میکنه از سرش زیاده .

هدف مهم پروپوزال ( Aim and Objectives ) :

در سری هدف پروپوزال بایستی فقط و تنها هدف کلی مهم از پروپوزال یا تحقیقتون رو ذکر بکنید ، برای مثال بنویسید با این طرح چه کاری میخواهید بکنید یا اینکه چه اتفاقی میخواد بیافته زیاد زیاد سردرگم نشید چون تمام وقتی پروپوزال مینویسند میمونند که این پارت رو چیکار کنند ، در این پارت توی 3 الی 4 تا خط ، هدف مهم پروپوزال رو بنویسید .

اما برخی از شما ممکنه که چندتا هدف از اون پروپوزال داشته باشید اگر دیدین که اهدافتون زیاده !!!!!!! با ذکر شماره بنویسید برای مثال شماره یک فلان هدف شماره دو فلان هدف ، ولی به جون این وب وب سایت بیچاره ، زیاد کشش ندین این پارت رو و اگه خواستین شماره گذاری بکنید سعی بکنید خلاصه اهدافتون رو بنویسید هر هدف رو توی 1 خط الی 2 خط بنویسید که خواننده را سر در گم نکنید .

مرور ادبیات تحقیق (Literature Review ) :

مرور ادبیات تحقیق به مفهوم چی ؟ یعنی اینکه زندگی قدیم پروپوزالتون رو شرح بدین یعنی شرح بدین که در قدیم چه زندگی داشته !!!!!

بذارید یه خورده واضح تر بگم ، شما وقتی یک موضوعی رو گزینش میکنید از توی باغ عمو حیدر که پیداش نکردین درسته ؟ این موضوع هم اکنون یا قبلا بوده یا در مورش شنیدین یا اینکه یه جاییروش کار کردین . و شما توی پارت مرور ادبیات تحقیق ، بایستی درباره تحقیقات پژوهش هایی که پیش از شما روی این مورد انجام شده را بنویسید و یا هر تحقیقی که قبلا انجام شده و نزدیک به مورد گزینش ی شما هست . در این بخش در واقع شما باید یک سری پژوهش ها راه کارهای جدید ی رو بنویسید که در واقع با این کار قصد دارید ، تحقیقاتی که قبلا روی این طرح انجام شده را کاملتر بکنید یا کلا ردش بکنید به طور کلی غلط ات رو برطرف بکنید .

توی این پارت با نوشته های زیبا تون می بایست در واقع به استاد روش ی که قراره پروپوزال شما رو ببینه اثبات بکنید که حسابی درباره موضوعی که اتخاب کرده اید بررسی دارید خیلی درباره ش خوندین و میدونید که چی هست و قراره چی بشه .

برای این کار هم میتونید کتابهایی که در مورد مساله پروپوزالتون هست رو یا از اینترنت متن دانـلود بکنید بخونید خلاصشون رو بنویسید .

پس یکبار دیگه میگم ، این قسمت در واقع بررسی های شما در مورد زندگی قبلی طرح هست درباره ش مینویسید ، درمورد زندگی خودتون ننویسید هان !!!!! فقط درباره زندگی قبلی طرح تحقیقاتی کهروش انجام شده .

روشها و متدهای تحقیق ( Research Methodology ) :

وقت ی شما یک مورد رو جهت پروپوزال و یا تحقیقتون گزینش میکنید ، در واقع میخواهید روی اون طرح یکسری نتایج بررسی ها و تحقیقات انجام بدین و به یک نتیجه برسید دیگه ، درسته ؟ و جهت انجام مشاهدات روی طرحتون می بایست یکسری روشها داشته باشید دیگه درسته ؟

هم اکنون توی این پارت شما می بایست بنویسید که در انجام تحقیق از چه روشهای علمی میخواهید مصرف بکنید ، همین و بس زیاد آسان .

خیلی زیاد گیج کننده نیست عزیزان من باید یه خورده اون مغز رو به کار بندازید که بدونید اینجا چی بایستی بنویسید ، برای مثال اگه طرحی در مورد فرش ابریشم دارید این فرش برای مثال سالی یکبار خراب میشه و بایستی هر سال درست بشه و شما میخواهید یک کاری بکنید که این فرش دیگه خراب نشه هم اکنون روشهایی که برای خراب نشدن این فرش در نظر دارید رو بایستی اینجا بنویسید ، امیدوارم که واضح گفته باشم بخوب ی این مساله رو فهمیده باشید .اما نه روشهای وقت 400 سال پیش رو هان !!!!!!!روشهای علمی استاندارد می بایست باشه .

نتیجه گیری ( Conclusion ) :

در این سری توی یک پاراگراف نسبتا 4 الی 5 خط ، یک نتیجه گیری کلی از پروپوزالتون میکنید در این سری مینویسید ، یه طوری نیز می بایست بنویسید که هر فردی دیدش دیگه نیازی نباشه پروپوزال رو بخونه بگه به به چه تحقیق خوب ی و چه نتایج بهتر ی از این تحقیق به دست خواهد آمد به مفهوم اینجا می بایست بنویسید که با فلان تحقیق به فلان نتیجه میرسم همین کافیه . یعنی سری کاملا کاملا کاملا خلاصه از نوشته هاتون در پروپوزال .

فهرست منابع ( Refrences ) :

جهت نوشتن یک پروپوزال یا یک پروژه یا تحقیق ، شما بایستی چندین مطلب یا کتلب رو بخونید زیر رو بکنید یا چنیدن سایت اینترنتی رو بخونید .

و در بین اینها از چندتاشون برای نوشتن پروپوزال مصرف بکنید هم اکنون توی بخش فهرست مطالب ، بایستی از تمام منابعی که مصرف کردین به طور کامل اینجا ذکر بکنید .

جهت مثال از مطالب کتاب مصرف کرده ایید باید نام کتاب و نام نویسنده سال انتشارش رو ذکر بکنید .

بهتر دیگه فکر کنم تمام چیزهایی رو که نیاز بود بهتون گفتم ، مطالب این پست صرفا تجربه های خودم همسرم در نوشتن پروپوزالهامون بود و پروپوزالهامون مورد تائید قرار گرفت در دانشگاه استادی هم که پروپوزالها رو دیده بود خیلی هم خوشش اومده بود کلی کیف کرده بود ، مطمئنا شما اگه به همین صورت بنویسید زیاد جالب خواهید بود و مورد تائید قرار خواهد گرفت .